Povinnosti po dopravní nehodě
Přidal Milos dne 05. January 2013
Každému z nás se může stát, že způsobí nebo bude účastníkem dopravní nehody. Zákon na toto samozřejmě myslí a určuje určitá pravidla, co po nehodě dělat. Takže jestli jste měli dopravní nehodu máte podle zákona povinnost: a) zastavit motorku, b) nepít alkohol nebo požívat jiné návykové látky po nehodě do doby příjezdu policie v případě, že jsou máte povinnost ohlásit nehodu policii, c) snažit se zabránit vzniku škody osobám nebo věcem, pokud to hrozí v důsledku dopravní nehody, d) spolupracovat při zjišťování vzniku nehody.

Novinka
Každému z nás se může stát, že způsobí nebo bude účastníkem dopravní nehody. Zákon na toto samozřejmě myslí a určuje určitá pravidla, co po nehodě dělat.

Takže jestli jste měli dopravní nehodu máte podle zákona povinnost:

a) zastavit motorku,
b) nepít alkohol nebo požívat jiné návykové látky po nehodě do doby příjezdu policie v případě, že jsou máte povinnost ohlásit nehodu policii,
c) snažit se zabránit vzniku škody osobám nebo věcem, pokud to hrozí v důsledku dopravní nehody,
d) spolupracovat při zjišťování vzniku nehody.

Tyto povinnosti má řidič. Existují i další povinnosti, které se vztahují i na spolujezdce, nebo vůbec účastníky nehody (chodec atd.):

a) dělat opatření, aby nebyla ohrožena bezpečnost provozu v místě dopravní nehody; je-li potřeba, jsou oprávněni zastavovat jiná vozidla,
b) oznámit, v případech stanovených zákonem, nehodu policii; jestliže došlo ke zranění, poskytnout první pomoc a přivolat zdravotnickou záchrannou službu,
c) označit místo nehody,
d) umožnit obnovení provozu, hlavně provozu vozidel hromadné dopravy,
e) ohlásit policii poškození pozemní komunikace, obecně prospěšného zařízení (např. semafor, zábradlí) nebo životního prostředí, pokud k němu při dopravní nehodě došlo,
f) prokázat si na požádání navzájem svou totožnost a sdělit údaje o vozidle, které mělo účast na dopravní nehodě,
g) v případech, kdy nevznikne povinnost oznámit nehodu policii, sepsat společný záznam o dopravní nehodě, který podepíší a předají pojistiteli; tento záznam musí obsahovat místo a času nehody, jména účastníků, označení vozidel, její příčiny, průběh a následky.

Povinnosti po dopravní nehodě

Nahoře jsme uváděli, že jsou případy, kdy je podle zákona povinnost zavolat policii. Policie se volá, jestliže při dopravní nehodě doje k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující na první pohled na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč. Pak je potřeba:

a) ohlásit dopravní nehodu policii,
b) zdržet se jednání, které by bránilo vyšetření dopravní nehody, hlavně přemístění vozidel; jsou situace, kdy je ovšem vozidly potřeba hýbat např. při vyproštění nebo ošetření zraněné osoby nebo k obnovení provozu, především provozu vozidel hromadné dopravy, vyznačit situaci a stopy,
c) počkat na místě dopravní nehody až do příjezdu policie nebo se sem co nejdřív vrátit po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo ohlášení nehody.

Stejné povinnosti platí i v případě, kdy při dopravní nehodě:

a) dojde ke škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle – tedy v překladu jsou zde jako majetek třetí osoby vyjmuta vozidla a věci ve vozidlech (např. vozidla ve vlastnictví firmy, leasingové společnosti apod.)
b) dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, nebo
c) účastníci dopravní nehody nedokážou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu.

Je potřeba zdůraznit, že policie má stanovenu povinnost objasňovat dopravní nehody. Takže není možné, aby v případě, že účastník dopravní nehody bude trvat na tom, aby přijela, přijet odmítla.

A zakončíme to povinnostmi, která má řidič (viníka dopravní nehody) jako pojištěný:
Řidič je povinen co nejdřív písemně oznámit pojistiteli, že došlo ke škodě s uvedením skutkového stavu týkajícího se této škody a předložit příslušné doklady.

Povinnosti po dopravní nehodě

Dále je řidič povinen pojistiteli co nejdřív písemně sdělit, že:

a) byl proti němu uplatněn nárok na náhradu škody a vyjádřit se k požadované náhradě a její výši,
b) bylo zahájeno správní nebo trestní řízení a informovat pojistitele o jeho průběhu a výsledku,
c) poškozeným byl uplatněn nárok na náhradu škody u soudu nebo u jiného orgánu, pokud se o tom dozví.

Autor: David Lenský Mgr.
http://www.mototest.cz/poradna-dotaz/povinnosti-po-dopravni-nehode-56/